• Anasayfa
  • hp samsung'un printer departmanini satin aldi

  18 Mart 2019 Pazartesi 10:14

HP Samsung'un Printer Departmanını Satın Aldı

Yazıcı pazarında uzun yıllardır faaliyet gösteren Samsung, daha etkili olduğu pazarlara yoğunlaşmak amacıyla yazıcı bölümünü patentleriyle birlikte HP’ye satma kararı aldı.

Aslında HP’nin iki önemli avantajı var. Hali hazırda masaüstü yazıcı pazarında yüzde 46 ile lider olan firma, A3 tipi yazıcı segmentinde ağırlığını arttırmak istiyordu. Yıllık olarak 55 milyar dolar civarında bir hacme ulaşan bu segmentte büyümek elbette durgunluğu atlatacak en önemli faktör. Samsung da özellike A3 segmentine aktif olduğu için HP’nin elini güçlendiriyor.

Diğer taraftan HP’nin lazer yazıcılarında kullandığı motor Canon tarafından üretiliyordu ve firma bağımsız değildi. Samsung ise kendi lazer yazıcı motorlarını üretebiliyordu. Artık HP de kendi yazıcı motorlarını üretmeye başlayacak ve harici firmalara bağımlılık da ortadan kalkmış olacak.

Samsung, satış karşılığında 1.05 milyar dolar nakit elde etmiş olacak. 12 ay içerisinde tamamlanması beklenen satış sonrasında ise Samsung, 100-300 milyon dolar arasında değişen bir meblağa HP hisseleri satın alacak. Yani aslında net miktar 700-800 milyon dolar arasında değişecek.

HP satın alım ile birlikte yaklaşık 6500 Samsung patentini de bünyesine katacak. Samsung’un yazıcı pazarında yüzde 4 payı olmasına rağmen yaklaşık 6000 çalışanı vardı. HP ise 1500 çalışana sahipti Böylece toplamda 7500 civarında bir iş gücü ortaya çıkıyor.